לשכת עו"ד פרסמה נייר עמדה בנוגע לתשלום דמי השכירות (6.4.2020) ומחזקת את עמדתנו שפורסמה כבר בתאריך ה 30.3.2020.

בניתוח המשפטי של לשכת עו"ד הובאו הדברים הבאים:

דירות מגורים

 • "עניין חוזי שכירות למגורים, עמדתנו היא כי תחת הוראות התחיקה הנוכחיות הסכמי השכירות למגורים לא הופרו באופן המצדיק מתן פטור לשוכרים מתשלום דמי שכירות. הדין לא מכיר במניעות או בסיכול חלקי ומשכך כל זמן שהשוכרים ממשיכים להפיק הנאה מהמושכר למטרת מגורים – אף אם במקרים מסוימים המדובר הוא בהנאה חלקית – אין הצדקה ליתן פטור מלא או חלקי מתשלום דמי השכירות. עם כל ההבנה, מצב כלכלי קשה כשלעצמו אינו עילה לשינוי תנאי חוזה או להכרה בסיכולו. הכרה כזו עלולה לפגוע באופן קשה בוודאות המסחרית והכלכלית והשפעותיה עלולות להיות חמורות, ואין לכך בסיס בדין.

שכירות לעסקים

 • "בעניין חוזי שכירות לעסקים שתחיקת החירום הורתה על השבתתם המוחלטת מחמת מהות פעילותם (דוגמת אולמות אירועים וחדרי כושר), או מחמת שהם ממוקמים באזורי סגר, עמדתנו היא כי אפשרות השוכרים הללו לעשות שימוש במושכר מסוכלת באופן מלא, אם כי זמני. לעניות דעתנו, לאור החוק והפסיקה, המניעות המשפטית להשתמש במושכר או בדרכי הגישה אליו, אף בהיעדר אשם מצד המשכיר, מקימה לבעלי העסקים מסוג זה את הזכות לפטור עצמם מתשלום דמי שכירות באופן זמני עד להסרת המניעה.
 • באשר לחוזי שכירות לעסקים שתחיקת החירום לא השביתה את פעילותם, אך צמצמה משמעותית את אפשרותם להעסיק עובדים, עד כדי 15% בלבד, עמדתנו היא שתחת דיני הסיכול המחייבים מניעות מוחלטת משימוש בנכס, המקרה דנן אינו נופל לדין הסיכול, אך הינו מקרה מובהק בו יש מקום להתאמת החוזה מכוח חובת תום הלב בביצוע חוזה. כאן מדובר במקרה בו עיקר אפשרות השימוש בנכס מעוקר מכוח חובה חוקית, ומטרת השימוש בו משתנה מהותית, אך השוכרים ממשיכים להחזיק במושכר ונסמכים עליו לצורך הפעלת עסקם "מרחוק". לפיכך, המלצתנו היא שבמהלך תקופת החירום יישאו השוכרים ב-50% מדמי השכירות ודמי הניהול, מבלי שהדבר יחשב להפרת חוזה.
 • באשר לחוזי שכירות לעסקים 'חיוניים' שתחיקת החירום לא אוסרת עליהם לפעול והוראות אחרות מאפשרות להם להעסיק עובדים, כמו גם חוזי שכירות לעסקים שעיקר פעילותם אינו מבוסס על הון אנושי (כגון מפעלים ומחסנים), עמדתנו היא כי הסכמי שכירות אלה לא הופרו ואין הצדקה לפטור את בעלי העסקים הנ"ל מתשלום דמי השכירות. לגישתנו, דיני הסיכול אינם חלים ביחס להסכמי שכירות אלו ואף אין, לכאורה, הצדקה להתאימם לנסיבות המשתנות מכוח חובת תום הלב, מאחר והחיובים המהותיים של הצדדים לחוזה לא הושפעו בהיבט זה ממגיפת הקורונה.

 

לכן במידה ואתם עדיין נתקלים בבעיה וצריכים סיוע, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו ואנו נדאג לממש את זכויותיכם במלואן.

 

מחשבות על

 1. walid הגיב:

  what about the freelancers

  1. אסף אמון הגיב:

   מה השאלה?

 2. אבנר הגיב:

  אז זה אומר שאפשר לאמר לבעל הנכס שאני לא משלם לו שכירות כי אני ירדתי למחזור של 0 שקל בעקבות הקורונה?

  1. אסף אמון הגיב:

   שלום אבנר,
   חוות הדעת מתייחסת ליכולת לעשות שימוש במושכר. קיימים עסקים שהמחזור המכירות נפגע אך עסק זה מוגדר חיוני ולכן יש לבחון את החוזה בינכם כדי לתת לך תשובה מוסמכת. מוזמן לפנות למשרד להמשך ייעוץ

 3. שחר הגיב:

  אשמח לדעת אם חוות דעת היא משהו שאני יכול לפעול לפיה ,אני משכיר דירה שמיועדת כולה לגן ילדים ולא ניתן להגיע או להפעיל בה פעילות שלשמה היא הושכרה ,אז השאלה היא אני יכול לבטל את הצ'קים ? דרך הבנק

  1. אסף אמון הגיב:

   שלום שחר,
   כדי לתת לך לך תשובה מוסמכת עלינו לעיין בהסכם ההתקשרות שלך עם המשכיר מאחר וכל חוזה כולל תניות שונות.

   אתה מוזמן לצור קשר עם המשרד להמשך ייעוץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *